„A sport megtant becsletesen gyzni vagy emelt fvel veszteni.
A sport teht mindenre megtant.”
Ernest Hemingway
A Gyomaendrdi Gyermeklabdarg Egyeslet 2009 augusztusban alakult meg. Az egyeslet elsdleges clja, hogy a 15.000 fs Bks megyei teleplsen, illetve annak vonzskrzetben a focit, a mozgst szeret gyermekek szmra rendszeres sportolsi lehetsget biztostson, s gondozza azok tehetsgt.
Az egyeslet alapt tagjai kzl mindenki kapcsoldik valamilyen szllal a labdargshoz s a sporthoz. A klubbon bell ngy f vgzi a szakmai munkt. Mindannyian tagjai a helyi felntt labdarg egyesletnek, ketten kzlk testnevel tanrknt dolgoznak helyi nevelsi-oktatsi intzmnyekben.
Az egyeslet jelenleg ngy korosztlyban mkdtet gyermekcsapatot:
Jelenleg 60 igazolt tagja van a klubnak. A gyerekek mindegyik korcsoportban hetente hrom edzsen, sportfoglalkozson vehetnek rszt. Az edzsmunkhoz sajt maguknak kell beszereznik a felszerelst (cip, mez, melegt), a klub a plyt, a labdkat, illetve versenyek idejre az egysges egyesleti szerelst tudja biztostani. A szakmai munkhoz szksges eszkzkbl csak bizonyos elemek (bja, jelzmez) llnak rendelkezsnkre.
Clunk, hogy megfelel szakmai munkval, j eszkzelltottsggal elrjk azt, hogy a teleplsen minden olyan gyermek, aki szeretn magt kiprblni a zld gyepen, az megtehesse azt, s ne szenvedjen semmiben htrnyt, brmilyen legyen is trsadalmi, szellemi, fiziklis helyzete.
Elsdleges clunk, a lehet legtbb focizni vgy gyermek megtallsa, figyelmnek felkeltse s megtartsa, illetve tehetsgnek fejlesztse.
A plyzat pozitv elbrlsa esetn szeretnnk olyan eszkzket vsrolni, amelyek segtsgvel fokozhatnnk a szakmai munka hatkonysgt, ami nveln az egyni kompetencik fejlesztsnek eredmnyessgt. Az eszkzbeszerzssel mdunk nylna arra, hogy a htrnyos, illetve halmozottan htrnyos helyzet gyermekek szmra is tudjuk biztostani a megfelel munka elvgzshez szksges eszkzt, felszerelst.
A „tehetsges gyermekeknek mst s mskppen kell tantani,
kreativitsuk, szemlyisgk egsznek fejlesztst clozva.”
(Herskovits 1994)
A tehetsggondozsnak a mindennapi sportba trtn beptsnek mdszerei rszben mr kidolgozottak, de fontos, hogy ezek a mdszerek a gyakorlatban is elterjedjenek. Ehhez pedig elssorban megfelel attitdkkel rendelkez s megfelelen kpzett, sokfle oktatsi mdszert ismer s hasznlni kpes szakemberekre, edzkre van szksg.
Egyre tbbet hangoztatott elvrs az lethosszig tart tanuls. Az egyesletnek figyelembe kell vennie, hogy azok a gyermekek, akik klnbz kpessgekkel, klnbz kulturlis krlmnyek kzl rkeznek, a sportfoglalkozsok alanyai, nem pedig trgyai. Fontos, hogy az ismeretek, gyakorlatok elsajttsa az egyn szintjn trtnjenek. Meg kell keresnnk a tehetsges gyermekek helyt s feladatait, a velk val foglalkozs eszkzeit s mdszereit. A sport kivlan alkalmas arra, hogy a fent emltetteket zkkenmentesen lehessen megvalstani.
Az egyeslet hossz tv cljai:
-
az egyeslet tevkenysgnek kiterjesztse, hatkony egyttmkds kialaktsa a helyi kzoktatsi intzmnyekkel, valamint a szomszdos teleplsek kzoktatsi intzmnyeivel
-
vrosi szint Labdarg Tehetsggondoz Mhely alakts s mkdtetse, melyben minden vrosi kzoktatsi intzmnybl rszt vesznek a dikok
-
az intzmnyfokozatok kztti hatkony egyttmkdsi kapcsolat kibvtse, melynek clja a tehetsges gyermekek s tanulk nyomon kvetse, az tmenet megknnytse, hatkony, folyamatos fejlesztse
-
sportversenyek, illetve kszsg- s kpessgfejlesztst lehetv tv program kialaktsa
-
ms sportegyesletekkel egyttmkdsi kapcsolat kialaktsa, tapasztalatcsere
-
a labdargson keresztl a htrnyos, illetve halmozottan htrnyos helyzet tanulk hossz tv bevonsa a labdargs vrkeringsbe
-
a tehetsges gyermekek minl magasabb szintre val eljuttatsa, minl nagyobb ltszmban trtn bevonsa az egyeslet letbe
-
a gyermekek / labdargk folyamatos nevels, valamint a csapatszellem kialaktsa
Az egyeslet kzvetlen cljai:
-
az egyeslet komplex tehetsggondoz, -fejleszt program kidolgozsa, a mkdtetshez szksges specilis fejlesztsi tervek, edzstervek, dokumentci elksztse
-
az egyes sportfoglalkozsok kszsg-, s kpessgfejleszt feladatai, gyakorlatai a gyermekek vodai, s iskolai eredmnyeire is pozitv hatssal vannak
-
megfelel trgyi felttelekkel megteremtse
A csapatjtkok nagy rsze lehetsget ad az alkot kpzelet fejlesztsre, az egszsgtudatos magatarts kialaktsra, illetve a csapat kohzis erejvel segti a beilleszkeds elsajttsnak mdjt.
|